تهران تست

 «زندگی از قطعات بسیار کوچکی تشکیل شده است، اما اگر هرکدام از آن‌ها نباشند، تصویر آخر چشم‌نواز نخواهد بود. یکی از آن‌ها زیارت است.» برنامه امروز تا نیایش با موضوع آداب و ویژگی‌های زیارت با این جمله‌ مجری برنامه آغاز شد و با گفته‌های حجت‌الاسلام سرلک ادامه یافت:

بازدید از حاجیان و وام گرفتن از معنویاتشان سفارش دین است. آنچه زایران طی زیارت به دست می‌آورند، یافتنی‌ است نه بافتنی. زایران هنگام زیارت خودشان را می‌بینند، برای همین است که بر حاجیان حرام است که خود را در آیینه نگاه کنند.

نگاه داشتن آنچه در زیارت کسب می‌شود از بدست آوردنش سخت‌تر است، زیرا شیطان همواره در پی این است که اثرات قلبی زیارت را از بین ببرد و به افراد القا کند که کل زیارتشان باطل شده است.

انسان برای زیارت باید از قبل آماده شود. هرچه این آمادگی بیشتر باشد، فرد بهره بیشتری خواهد بود. فرد باید احساس کند به سمت کمال مشرف می‌شود تا برای مثال به جای اینکه مشهدی باشد، رضوی شود. در واقع بهترین زیارت آن است که ارتباط قلبی میان معصوم و زایر برقرار شود.

سوغاتی چیزی ا‌ست که مورد تأکید است، اما باید در نظر داشت که تنها ابزاری ‌برای رسیدن به هدف است و نباید به اصل تبدیل شود.

در پایان باید بگویم بزرگان، همه‌ ما را طلبیده‌اند. این ما هستیم که موظفیم خود را متناسب با این دعوت آماده کنیم.

موضوع مطلب :
ارسال شده توسط در ساعت 15:32 |

  «برای اینکه به تمام کارهایتان برسید، باید خود را تحت فشار قرار دهید. برای تحمل این فشار باید سلامت باشید و زمانی را به ورزش اختصاص دهید»

پس از این گفته‌های مجری، میهمان برنامه خانم تقوایی، رئیس انجمن ژیمناستیک بانوان شهرداری تهران درباره فعالیت‌های این انجمن گفت: ورزش ژیمناستیک به قدرت، انعطاف‌پذیری، هماهنگی عضلات و همچنین رشد حرکتی کمک می‌کند و به همین دلیل ورزش مادر نام گرفته است. انجمن ما در حال حاضر علاوه بر ترویج این ورزش، به تجهیز سالن‌های ورزشی، تربیت مربیان و آموزش داوران مشغول است. ایران هرچند در میان کشورهای قدرتمند آسیایی در این زمینه‌ تاکنون نتوانسته است جایگاه چندان خوبی را بدست آورد، اما انجمن ما به وسیله‌ تعامل با آموزش و پرورش و همچنین مشاوره‌ با تحصیل‌کردگان و پیشکسوتان این رشته همچون جمیله سروری، تنها بانوی المپیکی ژیمناستیک سعی در بهبود این جایگاه دارد. مسابقاتی که پیش‌بینی شده بود، در حال حاضر در دست اجرا هستند و تمامی افراد علاقه‌مند بدون هیچگونه محدودیت سنی و مهارتی می‌توانند در این رقابت‌ها شرکت کنند.

پس از این توضیحات، دکتر لاله حاکمی، نایب رئیس فدراسیون پزشکی ورزش در بخش «طب ورزشی»، درباره پیشگیری چاقی در بانوان و راه‌های کاهش وزن صحبت کرد.

 

گزارش آیتم‌ها:

طب ورزشی:

برای درمان چاقی ابتدا لازم است شاخص توده‌ بدنی یا BMI از فرمول وزن (به کیلوگرم) تقسیم بر مربع قد (به متر) محاسبه شود. اگر این شاخص بین 18.5 تا 25 باشد وزن مطلوب است. اگر بین 25 تا 30 باشد فرد اضافه وزن دارد و اگر بیش از 30 باشد، فرد مبتلا به چاقی‌ است. البته اگر دور کمر افراد دارای اضافه وزن، بین 88 تا 90 باشد، این افراد ریسک بالاتری در ابتلا به بیماری‌های قلبی، سندروم متابولیک و بالا بودن کلسترول و تری‌گلیسیرید را متحمل می‌شوند.

برای کاهش تدریجی وزن باید ابتدا میزان دریافت کالری در غذاها را کم و بعد برای ثابت نگاه‌داشتن آن ورزش کرد.

 

موضوع مطلب :
ارسال شده توسط در ساعت 15:31 |

 برنامه امروز به خانه بر می‌گردیم با اجرای خانم‌ها لواسانی و امینیان و با حضور آقای طاهری به روی آنتن رفت. در ابتدا در بخش آشپزی قلیه ماهی که یک غذای محلی متعلق به جنوب کشور است، آموزش داده شد.

در بخش بعدی در مورد ظروف کارال با حضور مدیر عامل این شرکت، آقای میر محمد صادقی اطلاعاتی به بینندگان داده شد.

در ادامه آیتمی در مورد نوع درمان ایمپلنت و مزایای آن بر دیگر روش‌های کاشت دندان پخش شد. پس از پخش این آیتم، دکتر علی امام قلی‌پور، دندان‌پزشک و متخصص زیبایی دندان در رابطه با روش درمانی ایمپلنت توضیحات تکمیلی را ارائه کردند .

در آخر خانم لواسانی در بخش اینجا و آنجا، خبرهایی در مورد عوامل خشکی و شکنندگی ناخن‌ها ارائه کرد و در ادامه در ارتباط با آموزش مهارت‌های مورد نیاز کودکان برای بینندگان مطالبی را خواند.

 

  

موضوع مطلب :
ارسال شده توسط در ساعت 15:29 |

 تا نیایش امروز باز هم با موضوع تربیت فرزندان در آیینه قرآن و روایات، میزبان حجة‌الاسلام درانی بود.

مجری برنامه در ابتدا پیامک‌هایی را که بینندگان در مورد پرسش هفته گذشته فرستاده بودند خواند که مردم دلایل دوری فرزندان از والدین را مواردی مانند اشتغال پدر و مادر، کم‌سواد بودن والدین، ابراز نکردن محبت از جانب والدین، فاصله سنی زیاد و ضعف ایمان دانسته بودند.

سپس آقای درانی در ادامه نظرات مردمی گفتند: خانواده‌ای سالم است که روابط سالمی بین اعضایش برقرار باشد؛ یعنی، هم بین والدین با یکدیگر، هم بین والدین با فرزندان و هم بین فرزندان با یکدیگر. وظیفه پدر و مادر، تنها فراهم‌آوردن خوراک و پوشاک نیست بلکه نگاه پدر و مادر به فرزند و رابطه‌ای که بینشان برقرار می‌شود، باید انسانی باشد. تربیت مقوله بسیار مهمی است.

در ادامه برنامه پرسش این هفته مطرح شد: تجربه و راهکارهای مؤثر شما در برقراری ارتباط عاطفی با فرزندان چیست؟

آقای درانی افزود: زمانی که جوان در خانواده احساس امنیت نکند، علاقه‌ای برای برقراری ارتباط با پدر و مادرش ندارد و برای فرار از فضای خانواده ممکن است به هر کاری دست بزند حتی به ازدواج اجباری. نکته دیگری که در این زمینه می‌توان گفت برخورد مثبت و مثبت فکر کردن است.

حجة‌الاسلام درانی درباره اشتغال والدین در بیرون از خانه عنوان کرد: بعد از اینکه پدر و مادر به خانه می‌آیند هر دو آنقدر خسته هستند که توانایی ارتباط برقرار کردن با فرزند را ندارند و بعضی خانواده‌ها هم فرزندانشان را به پدربزرگ و مادربزرگ می‌سپارند که این هم کار درستی نیست چراکه آن‌ها هم حوصله زیادی ندارند.

نیازهای فرزندان باید در نظر گرفته شود و نباید مدام از آنان ایراد گرفت. باید همان وقت‌هایی را که در خانه هستیم به آنان اختصاص دهیم و خودمان را مشغول وسایل ارتباطی دیگر از جمله اینترنت و ماهواره نکنیم. باید بدانیم جوان، استقلال‌طلب است و با آدم‌های قدیمی‌، سخت‌تر ارتباط برقرار می‌کند ولی ما نباید بگذاریم شکاف نسلی در خانواده ایجاد شود. بزرگ‌ترین اشتباه پدر و مادر این است که برای تنبیه فرزندانشان ارتباط عاطفی‌شان را با آنان قطع کنند و یا مرتب از فرزندان ایراد بگیرند و ابراز نارضایتی کنند بدون اینکه بدانند استعداد افراد مختلف با هم متفاوت است. نخستین قدم در در نزدیک ‌شدن روابط این است که توقعاتی که از فرزندانمان داریم در حد توانایی‌هایشان باشد.

در روایات متعددی به مهرورزی به فرزندان توصیه شده است اما باید بدانیم که مهرورزی در سنین مختلف فرق می‌کند و به‌خصوص در سن بلوغ باید به شیوه مهر ورزیدن، بسیار دقت شود و جوری نباشد که زمینه انحراف را فراهم کند.

 

 

موضوع مطلب :
ارسال شده توسط در ساعت 15:27 |

برنامه امروز (24 آبان‌ماه) با شادباش عید غدیر توسط مجری‌های برنامه آغاز شد و در ادامه آقای طاهری در بخش آشپزی به آموزش پاستا با سس اسفناج و پنیر که غذای مناسبی برای بیماران دیابتی است، پرداخت. در ادامه خانم امینی نوعی تزئین کیک را به بینندگان آموزش داد. در بخش نخست مهمان برنامه، حجة‌الاسلام مداح با سخنانی راجع به عید غدیر و چرایی تاریخ آن بعد از سفر حج نکاتی را فرمودند و در بخش بعدی کاپیتان هوشنگ شهبازی به همراه همسرشان، مهمان خانه‌های مردم شدند و از پرواز خاطره‌انگیزشان برای بینندگان صحبت کردند.

 

موضوع مطلب :
ارسال شده توسط در ساعت 15:26 |

برنامه امروزِ سیب با خواندن بیتی زیبا و صحبت‌های مجری برنامه در رابطه با ارتباطی که بین کلام زیبا و مثبت‌اندیشی با سلامتی وجود دارد، آغاز و در ادامه اعلام شد موضوع برنامه فردا شب به نارسایی‌های قلبی تغییر پیدا کرده و موضوع وسواس به هفته‌های آینده موکول شده است.

در ادامه دکتر فریبرز امینی، متخصص ارتودنسی درباره علم ارتودنسی و تازه‌های آن در ایران صحبت کردند و با بیان تاریخچه ارتدونسی گفت: علم ارتودنسی تاریخچه‌ای حدود 120 سال دارد اما در طول زمان دستخوش تغییرات زیادی شده است. کلمه ارتودنسی از دو بخش اورتو به معنای تصحیح و دنسی به معنای دندان تشکیل شده و در کل به معنای رفع ناهنجاری‌های فکی و دندان‌هاست. نخستین مسئله در این‌گونه درمان‌ها، مسئله‌ی زیبایی ا‌ست، چراکه وقتی می‌گوییم خنده بر هر درد بی‌درمان دواست، این خنده باید از زیبایی هم برخوردار باشد و یک خنده‌ زیبا 60 تا 70 درصد زیبایی فرد را تشکیل می‌دهد، اما هدف ارتودنسی، تنها زیبایی نیست و در کنار زیبایی، مسئله درمان هم وجود دارد.

 دندان‌های شلوغ ممکن است باعث پوسیدگی شود و خود این پوسیدگی باعث از بین بردن زیبایی نیز می‌شود. درضمن، علاوه بر اینکه روی دندان‌ها تاثیر می‌گذارد، روی لثه‌ها و بافت‌های دربرگیرنده دندان‌ها نیز اثر دارد.

ارتودنسی روی هضم بهتر غذا نیز مؤثر است و در کل اگر فردی مراقب بهداشت دهان خود نباشد، این امر ممکن است در آینده ناراحتی‌های قلبی را در پی داشته باشد.

وسایل ارتودنسی، از 100 سال گذشته تا به امروز تغییرات چندانی نداشته است و تبلیغاتی هم در مورد ارتودنسی نامرئی می‌بینیم که باید بگویم این نوع ارتودنسی هنوز در دنیا به خوبی جا نیفتاده و باید در شبانه‌روز، حداقل 22 ساعت روی دندان بماند تا مؤثر باشد و در کل این نوع ارتودنسی زمانی کاربرد دارد که میزان به‌هم‌ریختگی دندان کم باشد و هزینه‌اش هم بسیار بالاست.

بهترین سن برای انجام ارتودنسی هفت‌سالگی است. البته از هفت تا هفتاد سالگی می‌توان برای این کار مراجعه کرد اما هرچه سن بالاتر رود درمان هم سخت‌تر می‌شود. مدت زمانی هم که درمان طول می‌کشد بین دو تا سه سال است.

در پایان باید اشاره کنم ارتودنسی هیچ‌گونه خطری برای دندان ندارد و با پیشرفت علم نانو حتی امروزه براکت‌هایی که به دندان‌ها می‌چسبند نیز طوری طراحی شده است که باعث پوسیدگی اطراف دندان نشود.

 

موضوع مطلب :
ارسال شده توسط در ساعت 15:25 |

 برنامه تهران 20 امشب (23 آبان‌ماه)‌ با شادباش عید غدیر توسط آقای ناظمی و خانم امینی‌فر آغاز شد.

خانم امینی‌فر در آغاز برنامه نتیجه نظرسنجی دیشب را اعلام کرد که 78 درصد بینندگان برای رواج کتاب‌خوانی گزینه‌ برگزاری نمایشگاه کتاب با تخفیف را انتخاب کرده بودند. سپس وی پرسش نظرسنجی امشب را مطرح کرد که به نظر شما شرکت ارتباطات زیرساخت، متولی کدام یک از موارد زیر است؟

1.       شبکه‌های مادر مخابراتی و ارتباطی

2.       تعیین نیاز اپراتورهای داخلی

3.       ترانزیت ارتباطات بین‌الملل

مهمان برنامه امشب مهندس محمد طاهر شمس، عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با معرفی خدمات این شرکت گفت ارتباطات زیرساخت که در زمینه ارتباطات زیرساختی تلفن ثابت، تلفن همراه و ارتباطات بین استان‌ها فعالیت می‌کند، پس از آنکه شرکت مخابرات زیر نظر بخش خصوصی رفت، کار خود را آغاز کرد. ‌ما اکنون در بخش ارتباطات بین‌الملل با 50 کشور جهان در ارتباط مستقیم هستیم و با بقیه از طریق ترانزیت ارتباط داریم. لازم به ذکر است که کشور ما یکی از بهترین شرایط هاب‌شدن را در خاورمیانه دارد. ما اکنون در عصر ارتباطات هستیم و آنچه که در حال حاضر اهمیت دارد توزیع ارتباطات است. یکی از بهترین مواردی که می‌تواند در انتقال اطلاعات نقش مهمی داشته باشد فیبرهای نوری است. در حال حاضر بسیاری از کشورهای دنیا در زمینه فیبرهای نوری سرمایه‌گذاری‌های زیادی انجام داده‌اند که این کار هم از نظر سیاسی و هم از نظر اجتماعی و فرهنگی اهمیت زیادی دارد.

او در ادامه به اهمیت کانال سوئز در انتقال اطلاعات اشاره کرد و اینکه در هر ثانیه 25 ترابایت اطلاعات منتقل می‌شود و خاطرنشان کرد ایران از لحاظ جغرافیایی قابلیت خوبی برای هاب‌شدن دارد. اگر بتوانیم 20 درصد ترافیک را کم کنیم این کار به میزان 1.2 میلیارد دلار در سال به نفع کشور است.

شمس در پاسخ به پرسش ناظمی که دلیل قطعی زیاد اینترنت را جویا شد عنوان کرد: در گذشته ورود پهنای باند منحصر به دو نقطه بود اما در حال حاضر 20 درگاه داریم و این، امنیت بیشتری را ایجاد کرده است. در یک سال گذشته ما قطعی بدی نداشتیم. در سال گذشته در بخش بین‌الملل که فقط یک قطعی داشتیم. البته هر قطعی‌ای به این معنی نیست که به اینترنت صدمه وارد شده است.

در ادامه برنامه خانم امینی‌فر ارتباط تلفنی‌ای با آقای شرفخانی، معاون سازمان اوقاف و امور خیریه داشت که ایشان درباره برگزاری جشنواره خیریه در امام‌زاده‌ها توضیح داد که سازمان اوقاف و امور خیریه در راستای تاکید رهبر انقلاب برای تبدیل امام‌زاده‌ها به مکان‌های فرهنگی، از عید قربان برنامه‌ای را به طور هم‌زمان در 2000 امام‌زاده در کل کشور برگزار کرده اما اصل برنامه‌ها فردا و همزمان با عید غدیر است. در ساعت 10 صبح در کل کشور برنامه‌هایی از قبیل مداحی و جشن و مسابقه و ... برگزار می‌شود. کتابچه‌ای هم به این منظور تهیه و پرسش‌های مسابقه از داخل آن طرح می‌شود و جوایز ارزنده‌ای هم برای برندگان در نظر گرفته شده است.

در پایان نیز آقای شمس در مورد هاب منطقه‌ای خاورمیانه و پروژه پی‌پی‌جی که بین 4 کشور آلمان، انگلیس، عمان و ایران است توضیحاتی را ارائه کرد.

 

 

موضوع مطلب :
ارسال شده توسط در ساعت 15:25 |

برنامه به خانه بر می‌گردیم امروز با اجرای دکتر نظری و خانم امینیان روی آنتن رفت.

در بخش آشپزی تاس کباب را که یک غذای خوشمزه ایرانی است آموزش داده شد.

سپس در بخش پزشکی و سلامت به مناسبت روز جهانی دیابت دکتر جزایری، فوق تخصص غدد در مورد بیماری دیابت مخصوصا نوع دو آن صحبت کرد که این نوع دیابت قابل کنترل است. وی در ادامه جلوگیری از چاقی، مادرانی که نوزادان چاق به دنیا می‌آورند، باروری زیاد و انتقال از طریق وراثت، فشار خون و عدم تحرک را از مهمترین دلایل ابتلا به دیابت عنوان کرد. در بخش اینجا و آنجا کتاب برکه ای بر فلک نازد نوشته یحیی مقدسان معرفی شد.

در بخش اجتماعی مهمان برنامه حاج آقا و حاج خانم سید موسوی بودند که عنوان کردند سید بودن چیزی نیست که انسان آن را کسب کند بلکه به‌عنوان نشانه خداوند است و عیدی اصلی را خداوند با تکمیل ولایت می‌دهد.


موضوع مطلب :
ارسال شده توسط در ساعت 15:24 |

 عوامل موثر در فهم صحیح از دین

برنامه تا نیایش امروز با شادباش مجری برنامه به مناسبت هفته ولایت و فرارسیدن عید غدیر آغاز شد و اعلام کرد برنامه تا نیایش قصد دارد با تغییراتی که ایجاد کرده بیشتر به موضوعاتی بپردازد که به چالش‌های فکری بینندگان نزدیک‌تر باشد، چراکه هدف این برنامه جلب رضایت بینندگان است.

در ادامه، پرسش مسابقه امروز مطرح شد که در کدام یک از آیات زیر بر ضرورت تفکر و بصیرت دینی تاکید شده است؟

1.       سوره انفال آیه 29

2.       سوره انعام آیه 50

حجت‌الاسلام معصومی بحث درباره عوامل موثر در فهم صحیح از دین را با گفتن نکاتی راجع به غدیر خم آغاز کرد: بحث غدیر، ارتباط بسیار عمیقی با شناخت دین و معرفت صحیح از آن دارد. دین اسلام دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی است، مثلا برای تمام بخش‌های زندگی انسان، حرفی برای گفتن دارد و یا اینکه دینی ا‌ست عمیق و لایه‌لایه که هر کس به اندازه فهم خود چیزی از آن می‌گیرد و برای تمامی افراد در هر سطحِ سواد، حرفی برای گفتن دارد.

دین اسلام تاریخ مصرف ندارد. باید این را بدانیم که پیامبر اسلام در 23 سالی که از زمان نزول قرآن زیستند امکان تبیین و تفسیر کامل آن را نداشتند و به همین دلیل 12 انسان کامل از جنس پیامبر آمدند تا بتوانند اسلام را تبیین و تفسیر کنند و فلسفه غدیر نیز همین است.

خانواده مهم‌ترین نقش را در زمینه فهم صحیح از دین دارد. فرزندان در قدم نخست، استدلالی برخورد نمی‌کنند و در ابتدا عمل والدین را می‌بینند. به همین دلیل هماهنگی بین ادعا و عمل والدین تاثیر فوق‌العاده‌ای بر آنان دارد. در درجه بعد افرادی هستند که در اجتماع، جایگاهی دارند مثل معلم‌ها یا رسانه‌ها که گناه صغیره‌ این افراد در واقع کبیره محسوب می‌شود و این به دلیل تاثیری ا‌ست که به دلیل جایگاه اجتماعی‌شان بر افراد و به‌خصوص کودکان می‌گذارند.

ایشان در ادامه به تفاوت انسان‌هایی که از حضور امامان معصوم برخوردار بودند و انسان‌های امروزین که از این افتخار بی‌بهره‌اند اشاره و شیعه ماندن در این عصر را هنر تلقی‌ کردند.

 

موضوع مطلب :
ارسال شده توسط در ساعت 15:21 |

 سیب امروز با شادباش عید غدیر آغاز شد. در ابتدا اعلام شد ویژه‌ برنامه‌ پنجشنبه، 26 آبان، با حضور دکتر سید سعید صدر به بررسی موضوع وسواس می‌پردازد.

برنامه امروز با حضور دکتر بصام‌پور، متخصص ارتوپدی و فوق تخصص ستون فقرات به بررسی مشکلات ستون فقرات و دیسک کمر اختصاص داشت. مهمان برنامه از روی مولاژهایی که با خود آورده بود در تعریف و معرفی دیسک کمر گفت: برخلاف تصور عموم باید بگویم دیسک چیزی ا‌ست که همه دارند و بین مهره‌های ستون فقرات، از بالا تا پایین، به‌صورت لایه‌های ژلاتینی وجود دارد. اگر این مایع ژلاتینی در بدن کسی آسیب ببیند و یا بیرون بزند می‌گوییم آن فرد دیسک کمر دارد.

 هر دیسک، یک جدار و مقداری ماده ژلاتینی در وسط خود دارد. وقتی این ماده ژلاتینی کنار رود، فرد اصطلاحا دچار فتخ دیسک شده است. جالب است مردم بدانند که 90 درصد دردهای ستون فقرات، غیر اختصاصی‌ است و با استراحت، فیزیوتراپی و دارو برطرف می‌شود.

در مورد نحوه عمل‌کردن دیسک باید در نظر داشت که با شیوه قدیمی مثلا در 100 سال پیش باید پوست، عضله، استخوان و نخاع را برمی‌داشتند تا به عصب سیاتیک برسند که این کار بسیار سخت و خطرناک بود. اما علم رفته‌رفته پیشرفت کرد اما هنوز هم عوارضی مانند چسبندگی نخاع وجود داشت که اگر این چسبندگی رخ دهد، درمانی هم ندارد. حدود 30 سال پیش، پروفسور کامبین پیشنهاد داد که به جای از پشت باز کردن کمر و عمل دیسک، آن را از بغل باز کنیم. اما به دلیل نبود ابزار کافی از جمله لیزر خونریزی زیادی پیش می‌آمد.

 کاری که امروزه انجام می‌گیرد استفاده از یک دستگاه آندوسکوپ است که در انتهایش دوربینی وصل شده که به تلویزیونی بزرگ منتهی می‌شود. در این روش بیهوشی موضعی صورت می‌گیرد و با لیزر از بغل وارد می‌شویم و خود مریض با صحبت‌هایش ما را راهنمایی می‌کند. با این راه، نیازی به درآوردن همه دیسک هم نیست و عامل مشکل‌زا را که همان قسمت ژلاتینی ا‌ست و باید برداشت. این روش به‌قدری ساده است که بیمار بعد از عمل مرخص می‌شود و به کار و زندگی‌‌اش می‌رسد.

البته نباید فراموش کرد که یادگیری این روش بسیار سخت است و آنقدر باید به روش‌های قدیمی، جراحی انجام داده باشی که بتوانی این روش را یاد بگیری. در ایران، در حال حاضر فقط من در بیمارستان امام ‌رضا که متعلق به دانشگاه ارتش است، این عمل جراحی را انجام می‌دهم. این گونه نیست که بتوان در مطب هم با این روش عمل انجام داد چون به یک تیم از قبیل رادیولوژی، متخصص بیهوشی و دیگر افراد نیاز دارد.

در ادامه برنامه به پرسش‌های مردمی پاسخ دادند. 

موضوع مطلب :
ارسال شده توسط در ساعت 15:20 |

 

برنامه تهران‌ 20 امشب با اجرای آقای تشکر آغاز شد. در ادامه برنامه خانم امینی‌فر نتایج نظرسنجی برنامه دیشب را اعلام کرد که اخلاق شهروندی با 76 درصد بیشترین رای را آورده بود. سوال نظرسنجی امشب این بود که به نظر شما برای گسترش کتابخوانی و افزایش سرانه مطالعه کدامیک از روش‌های زیر تاثیر بیشتری دارد؟

1.     برگزاری نمایشگاه کتاب با تخفیف

2.     افزایش کتابخانه‌ها

3.     توزیع کتاب در اماکن عمومی

بعد از پخش میان‌برنامه، مهمان امشب، آقای دکتر شهرام‌نیا، رئیس نمایشگاه ((یاد یار مهربان)) در خصوص این نمایشگاه توضیحاتی داد و گفت: این نمایشگاه از سال 82 همه ساله برگزار شده و نهمین دوره این نمایشگاه به مدت شش روز برپا بود. مخاطبان این نمایشگاه مدارس هستند و هدف اصلی آن ترویج کتاب‌خوانی است. شهرداری تهران برای این‌‌ کار بودجه‌ای معادل‌ 24 میلیارد تومان اختصاص داه بود.

دکتر شهرام‌نیا در پاسخ به پرسش آقای تشکر در مورد سنِ شروع کتاب‌خوانی گفت: شروع مقوله کتاب‌خوان‌شدن از سن مدرسه است و یا حتی قبل از مدرسه. محافل کارشناسی بین 2 تا 3 سال را شروع سن کتاب‌خوانی می‌دانند. به همین دلیل، کاری که در یاد یار مهربان می‌کنیم نوعی کار سخت‌افزاری‌ است. بچه‌ها باید تشویق به مطالعه شوند و در مدرسه ساعت‌هایی برای این منظور در نظر گرفته شود و کتابخانه‌ مدارس مجهز به کتاب‌های غیر درسی هم باشد.

وی در مورد برگزاری نمایشگاه گفت: این نمایشگاه یک‌بار در تهران و در بقیه سال‌ها در شهرستان‌ها و مناطق حاشیه‌ای که امکاناتشان کمتر است برگزار می‌شود. به عنوان مثال ‌سال گذشته در اصفهان، هرمزگان و فارس هم نمایشگاه داشتیم.

وی در مورد میانگین ساعت کتابخوانی در ایران عنوان کرد: سرانه مطالعه در مردم ایران با شاخص میزان دقیقه، بین 18 تا 20 دقیقه در شبانه‌روز است در حالی که این شاخص در کشورهای توسعه‌یافته 80 دقیقه است. علت این امر را هم می‌توان به فرهنگ شفاهی مردم ایران از یک طرف و کم‌کاری آنان از طرف دیگر ارتباط داد.

مهمان تلفنی برنامه امشب، آقای نوروزی، معاون اجرایی حمل‌ونقل شهرداری بود که در رابطه با ثبت‌نام اینترنتی آرم‌های طرح ترافیک گفت: اینترنتی شدن ثبت‌نام‌ برای کاهش حجم ترافیک بسیار موثر بوده است. افراد برای ثبت‌نام تا تاریخ 30 آبان فرصت دارند. 98 هزار و 200 آرم تا 15 اسفندماه توزیع می‌شود. البته این آرم‌ها برای جانبازان بالای 70 درصد رایگان است.

در ادامه برنامه، آقای دکتر شهرام‌نیا از استقبال خوب مردم از کتاب‌هایی که در اتوبوس و مترو توسط شهرداری در اختیار مردم گذاشته شده، خبر دادند.

 

موضوع مطلب :
ارسال شده توسط در ساعت 13:7 |

برنامه تا نیایش امروز با موضوع عوامل و موانع تربیت قرآنی، مواردی را که باعث تربیت صحیح و یا ناصحیح فرزندان می‌شود، بررسی می‌کند. در برنامه امروز تا نیایش مواردی که ممکن است جزو موانع تربیتی حساب شود، بیان شد.

حجت‌الاسلام صفدری، مهمان این برنامه در پاسخ به سوال یکی از بینندگان در مورد سخت‌گیری درباره دخترانی که تازه به سن تکلیف رسیده‌اند، گفت: تندی و پافشاری و افراط هیچ‌گاه در رفتار با افراد جواب نمی‌دهد. از سنین کودکی باید نحوه حجاب صحیح به دختران آموزش داده شود. همنشین خوب در راستای تربیت دینی مهم است. لغت انسان از کلمه انس گرفته شده است که نشان می‌دهد انسان یک موجود اجتماعی است و نیاز به هم نشین دارد.

برای برشمردن صفات همنشین خوب و بد می‌توان به روایات پیامبر اسلام (ص) و امامان معصوم بهره برد. حضرت رسول در خصوص همنشین می‌گوید:

" دوست خوب بهتر از تنهایی است، اما تنهایی از دوست بد خیلی بهتر است. "

" خوشبخت‌ترین آدم‌ها کسی است که هم نشینانش آدم‌های خوبی هستند."

" اگر پنج چیز از زندگی حذف شود، دیگر از زندگی لذت نمی‌برید: سلامتی، امنیت، بی‌نیازی، قناعت و همراه موافق. "

برای تاثیر نگرفتن از همنشین بد، ارتباطات باید مدیریت شود. امام رضا (ع) می‌فرماید:" با آدم‌های پست و بیشخصیت رفت و آمد نکنید چون به شما خیانت می‌کنند."

همچنین امام سجاد (ع) می‌فرماید:" با پنج تفر همراه نشوید: فرد دروغگو، فاسق، بخیل، احمق و کسی که با اطرافیان خود قهر است.

در بخش معرفی کتاب، کتابی از سری کتاب‌های دین و زندگی با عنوان کلیدهای زرین نوشته غلامرضا بهرامی به بینندگان معرفی شد.

موضوع مطلب :
ارسال شده توسط در ساعت 13:52 |

سلام تهران امروز با اجرای آقای امیر احمدی روی آنتن رفت و پس از آن ملیحه بسطامی بخشی از خبرهای امروز را خواند. در بخش بعدی، برنامه ورزش باستانی پخش شد.

در ادامه برنامه، ارتباطی با مرکز کنترل ترافیک، آقای سوری، برقرار شد و اطلاعاتی درباره مسیرهای ارتباطی شهر تهران به بینندگان داده شد. نان گرم خورشید با اجرای حمید رضایی و در یک کارگاه پیراهن رومبلی دوزی و گفتگوی دوستانه با کارکنان این کارگاه اجرا شد.

بخش بعدی برنامه بخش خاطره‌بازی بود که همشهریان تهرانی خاطرات خود را تعریف کردند. سپس مرشد میرزا علی، واقعه غدیر خم را اجرا کرد. در بخش آفتابگردان گزارشی از یک نمایشگاه حجم و رنگ پخش شد که در آن، آثار هدا کلاهدوز در زمینه نقش برجسته (هنری بین مجسمه‌سازی و نقاشی) به نمایش گذاشته شده است.

در بخش از سزرمین وحی گزارش احمد توکلی از مکه مکرمه پخش شد و در آن با حسین هوشیار، مداح اهل بیت، حال و هوای شهر مکه و حاجیان را به تصویر کشیدند.

در بخش استودیو 125 درویش‌زاده از کارکنان سازمان آتش نشانی دو مورد از بازدیدهای روز گذشته منازل شهروندان را گزارش داد. پس از آن، گفتگوی زنده با مکه مکرمه برقرار شد و احمد توکلی به‌صورت زنده از اخبار و حال و هوای آنجا صحبت کرد. طبق برنامه هر روز سلام تهران نقاره‌زنی حرم مطهر امام رضا (ع) به‌صورت زنده پخش شد.

در ادامه گفتگوهای صورت گرفته با آقای مؤیدی، پژوهشگر و مدرس دانشگاه در رابطه با فضایل و صفات امام علی (ع) امروز درباره واقعه غدیر خم بحث شد.

 در بخش با من به تهران بیایید نصرا... حجازی در مورد تاریخچه ورود خودرو به ایران صحبت کرد و هم چنین کتاب پنج گلوله برای شاه از انتشارات خجسته در رابطه با تاریخ معاصر ایران به بینندگان معرفی شد.

موضوع مطلب :
ارسال شده توسط در ساعت 11:0 |

برنامه تهران 20 شنبه 21 آبان

برنامه تهران 20 شنبه با اجرای بهروز تشکر و با شیوه‌ای متفاوت از دیگر روزها اجرا شد.

خانم امینی‌فر در کنار مجری برنامه در برپایی و تبادل‌نظر با میهمان برنامه به مشارکت پرداخته و در بخش‌های مختلف به بیان نظر شهروندان تهرانی مبادرت می‌ورزید.

تهران 20 شنبه با حضور سرهنگ عین‌اله جهانی، معاون آموزش و فرهنگ ترافیک راهور به موضوع رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی و حقوق شهروندان اختصاص یافت.

وی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر چرایی رعایت نکردن مقررات راهنمایی و رانندگی، بر از بین رفتن زشتی تخلفات نزد مردم تاکید کرد و در عین حال یادآور شد تخلفاتی از جمله سرعت و سبقت غیرمجاز و حرکات مارپیچ کاهش یافته است.

سرهنگ جهانی همچنین رعایت مقررات از جانب عابران پیاده را ضروری دانست و ادامه داد: اگر عابر پیاده با رعایت نکردن مقرراتی از جمله عبور از پل هوایی، خط‌کشی و چراغ قرمز دچار حادثه‌ای شود، مقصر شناخته می‌شود.

معاون آموزش و فرهنگ ترافیک راهور وسایل نقلیه امداد، ماموریت با چراغ گردان و آژیر را در صورتی که حادثه‌ای رخ ندهد مجاز به انجام یکسری از تخلفات دانست.

وی برگزاری کلاس‌های آموزش برای موتورسواران متخلف را از فعالیت‌های مرکز راهنمایی و رانندگی برشمرد.

سوال نظرسنجی این برنامه عواملی بود که بیشترین تاثیر را در رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی دارند که از میان سه گزینه اخلاق شهروندی، مهندسی شهری و افزایش مبلغ جریمه‌ها، بیشترین آرا از جانب مردم به اخلاق شهروندی اختصاص یافت.

گفتنی است دریافت مطالبات شهروندان از طریق پیامگیر صوتی روابط عمومی شبکه 5 تهران و پخش آن از برنامه تهران 20 از بخش‌های جدیدی بود که به برنامه اضافه شده بود.

موضوع مطلب :
ارسال شده توسط در ساعت 9:49 |